To není možné… z čeho jsou? aneb Foamiran

To není možné... z čeho jsou? aneb foamiran

Z čeho jsou?

To je otázka, která mě napadla, když jsem poprvé uviděla tu krásu na Kreativu v Ostravě v roce 2016. Jakou krásu? Nádherné pivoňky tmavě bordó barvy (škoda, že nemám fotku), které vypadaly jako živé, jenže nebyly.

Uchvátily mě. Dokonce natolik, že jsem si zjistila více a pustila se do neprobádaných vod tvorby s neznámým materiálem – foamiranem.

Foamiran? Co že to je?

Foamiran… foam = anglicky pěna + iran = Íran

Foamiran je pěnová hmota, pěnová guma určená k tvorbě realistických květin. Pravý foamiran, jak již název vypovídá se vyrábí v Íránu.

Íránský foamiran se u nás prodává ve formě archů o velikosti 30×35 cm nebo 60×70 cm a jeho tloušťka je 0,8 mm.

Dá se koupit v mnoha odstínech a je možné ho mnoha způsoby dobarvovat. Je jemně porézní, velmi lehký, hodně flexibilní, voděodolný a tvaruje se pomocí tepla. Hořlavý je v případě, že je vložen přímo do plamene.

Výrobce uvádí, že je pěna šetrná k pokožce, má zdravotní certifikát a je omyvatelná.

Pokud jste se s foamiranem nesetkali, dá se přirovnat k pěnové hmotě Moosgummi, která je přece jen známější. Moosgummi je ovšem silnější, hrubší a na tvorbu realistických květin nevhodná.

U nás jste se s foamiranem mohli setkat i prostřednictvím televizních obrazovek, kde ho nazývají pěnovka. To aby nepropagovali konkrétní značku (výrobu).

íránský foamiran (pěnovka, pěnová guma)

Za dobu, co s foamiranem pracuji jsem narazila i na jiné zdroje této pěny.
V ČR zatím (začátek roku 2021) koupíte pouze foamiran z íránské výroby, ale uvedu pro pořádek i ty další.

Čína

Na čínských portálech se dá koupit podobná hmota pod názvem foamiran, EVA foam. Její tloušťka je 1 mm a je trochu hrubší. Pravděpodobně se jedná o pokus o kopii pravého íránského foamiranu, tudíž nejsou vlastnosti stejné a dokonalé.

Pro porovnání a na zkoušku jsem si objednala „foamiran“ z Aliexpressu. Na první pohled je v hmotě více důlků a dírek, které vznikly při výrobě prasknutím bublinky vzduchu.
Já osobně bych tolik důlků považovala za kazové zboží, protože důlky na svých pracně vyrobených květinách vidět nechci. Je jich v hmotě více než v íránském foamiranu II. jakosti, který jsem si již také zkusila zakoupit.

Co se týká ceny, nevyšla hmota zakoupená v Číně levněji než ta zakoupená u nás (nákup začátkem roku 2020).

Turecko

Vím, že výroba podobné hmoty probíhá i v Turecku. K nám se zatím nedováží, ale pro úplnost uvádím i tuto zemi.

Hedvábný foamiran

Občas je k sehnání i v ČR. Jde o jemnější formu foamiranu, není tolik porézní a je tenčí. Pokud vím, je u nás k dostání pouze v bílé barvě. 

Postup výroby z něj je trochu odlišný. Lze z něho modelovat i zastudena, tedy pouze pomocí tepla rukou. Snadněji u něj docílíte krepového okraje květin. Protože se prodává jen v bílé barvě, zabere zase více času dobarvování.

Nakupte materiál a pusťte se spolu se mnou do tvorby čajové růže.

Stáhněte si video návod a pusťte se do tvoření pěkně krok za krokem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Return to top of page